Bez-nazwy-1

Władca Hesji Fryderyk V lubił historię. Zaczytywał się w pismach Tacyta. Do tego stopnia, że będąc pod wpływem dzieł rzymskiego historyka nazwał jedno z pasm górskich w swoim kraju górami Taunus. Inspiracja Fryderyka co do nowej nazwy przyszła zapewne podczas jego lektury w trakcie pobytu w pobliskim Rheingau – największym heskim zagłębiu winiarskim, produkującym wina Riesling. Nazwa Taunus ponad 100 lat po śmierci Fryderyka przypadła również do gustu konstruktorom niemieckiej fabryki Forda, którzy w 1939r. wprowadzili na rynek Forda Taunusa.

Po wojnie niemieckie Fordy nosiły wyłącznie nazwę Taunus, dopiero później, po 1968r., pojawiły się Fordy Escorty, Capri czy Granada. Ford Taurus był produkowany aż do 1982r. Był motoryzacyjnym marzeniem (najczęściej niespełnionym) i dobrem luksusowym wielu miłośników motoryzacji mieszkających za żelazną kurtyną.

W 1951r. konstruktorzy wypuścili na rynek wyjątkową wersję Forda Taunusa – był to pierwszy samochód na świecie wyposażony w kierunkowskazy. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie jakikolwiek samochód bez migaczy sygnalizujących planowaną zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu..

Wpływ Tacyta na branżę motoryzacyjną bezcenny.

Źródła i inspiracje:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kierunkowskaz

Zdjęcie: wikipedia