Bez-nazwy-1

Był rok 294 naszej ery. Po długich negocjacjach dobili targu. Załadowali bursztyn na wozy i ruszyli w drogę powrotną do Rzymu. Droga wiodła szlakiem bursztynowym, który łączył południowe brzegi Bałtyku z Morzem Śródziemnym. To jedna z wielu dróg imperium rzymskiego, które w czasach swojej świetności rozciągało się na 3 kontynentach. Po której stronie drogi jechały wozy?

Wozy jechały zapewne po lewej stronie. Skąd to wiemy? To hipoteza, którą wspierają wyniki prac wykopaliskowych w okolicach jednego z kamieniołomów położonych obok starej rzymskiej drogi w Wielkiej Brytanii. Znacznie głębsze ślady wozów, które wyjeżdżały z kamieniołomu z ciężkim budulcem, zachowały się po lewej stronie drogi. Stąd wniosek, że w imperium rzymskim, które w czasach swojej potęgi zbudowało blisko 80 tysięcy kilometrów dróg, jeździło się po lewej stronie. W średniowieczu ruch lewostronny był już powszechny w Europie. Dla jeźdźca na koniu (zazwyczaj praworęcznego) łatwiej było sięgnąć po miecz i bronić się po swej prawej. W takim wypadku jak to się stało, że dzisiaj w Europie (i na świecie) przeważa ruch prawostronny?

Sprawcą tej zmiany był Napoleon Bonaparte, który nakazał ruch prawostronny w podbitych przez siebie krajach. Czy dlatego, ze sam był leworęczny i „rzymski” sposób poruszania się po drogach był dla niego niewygodny?

Imperium Napoleona nie przetrwało długo, jednak z ruchem prawostronnym stało się inaczej Po roku 1814 Europa podzielona była na dwie duże grupy państw, w których obowiązywały odmienne zasady poruszania się po drogach. W ciągu następnych lat kolejne miasta i państwa zaczęły przyjmować ruch prawostronny. Rzym przyjął ruch prawostronny w 1925r, a Austria – decyzją Hitlera – dopiero w 1938r. W USA do ruchu prawostronnego znacząco przyczynił się Henry Ford, którego model T był pierwszym samochodem z kierownicą po lewej stronie.

Dzisiaj na świecie około 2/3 ludności mieszka w krajach, w którym ruch drogowy odbywa się po prawej stronie. Jednak większość krajów wyspiarskich pozostało przy ruchu lewostronnym. Pewnie nie ułatwia to życia międzynarodowym koncernom motoryzacyjnym.

Źródła i inspiracje:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_lewostronny

http://swulinski.com/inne/LeftOrRight.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewor%C4%99czno%C5%9B%C4%87

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Os%C3%B3b_Lewor%C4%99cznych

https://pl.wikipedia.org/wiki/Drogi_rzymskie