Bez-nazwy-1

Tłum na podjeździe redakcji miejscowej gazety w Oklahoma City z każdą minutą gęstniał i robił się coraz bardziej niespokojny. Naczelny Oklahoma News, Carl Magee, podciągnął szelki, założył kapelusz i zaciekawiony zszedł po schodkach do wzburzonych mężczyzn, w których rozpoznał znajome twarzy sklepikarzy.

Sklepikarze narzekali, że handel idzie im coraz gorzej i mniej sprzedają. Główne ulice miasta zastawione są samochodami, których właściciele przyjeżdżają do miasta do pracy i na wiele godzin zostawiają swoje samochody bezpośrednio na poboczach ulic. Samochody zasłaniają witryny sklepowe, klienci pobliskich sklepów nie mają gdzie parkować gdy chcą zrobić zakupy, nawet dostawy towaru są utrudnione, gdyż towar trzeba transportować do sklepu z oddalonego samochodu. Główne ulice miasta obumierają, a sklepikarze ledwo wiążą koniec z końcem.

Carl Magee podrapał się za uchem, później potarmosił swoją brodę, a na końcu znowu podrapał się za uchem. Chyba to drapanie pomogło, gdyż zaproponował sklepikarzom rozwiązanie: trzeba sprawić aby postój samochodów w mieście był płatny i wynaleźć urządzenie, które naliczałoby opłaty. Następnie ogłosił na łamach gazety Oklahoma News konkurs dla wynalazców na stworzenie takiego urządzenia.  Konkurs wygrał prototyp parkometru o nazwie „Czarna Maria” (Black Maria), który został wynaleziony przez…Carla Magee (wspólnie ze swoim współpracownikiem Geraldem A. Halem). Pierwszy parkometr  zainstalowano 16 lipca 1935r. właśnie w Oklahoma City, a kolejne wyrastały jak grzyby po deszczu. Czas postoju samochodów w mieście zmniejszył się radykalnie, a sklepikarze odetchnęli z ulgą.

Poza sklepikarzami parkometry pokochały władze miast. Było to wyjątkowo mocne uczucie: miłość silna, gwałtowna i bezwarunkowa, a do tego długowieczna, gdyż trwająca do dziś. Już na początku 1940 roku w Stanach Zjednoczonych funkcjonowało ponad 140 tysięcy parkometrów, a 4 lata później, w 1944r. miasta amerykańskie pobierały opłaty  parkingowe w wysokości 10 milionów dolarów rocznie.

Źródła i inspiracje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Parking_meter

http://www.citylab.com/commute/2012/04/brief-history-parking-meter/1594/

 

Zdjęcia: wikipedia