Bez-nazwy-1

W piękny słoneczny poranek 1896r. Charles Stewart Rolls łamie prawo. Świadomie i w dobrej wierze. Wspólnie z przyjaciółmi postanawia pobić dopuszczalną krajową prędkość określoną dla samochodów. Jego automobil pędzi jak szalony ulicami Londynu, a oczy Charlesa łzawią, gdy pobija rekord prędkości. Pewnie są to bardziej łzy szczęścia i ekscytacji niż łzy wynikające z przemożnego pędu powietrza, gdyż pobija prędkość… 4 mile na godzinę (6,4 km/h).

Charles szuka kolejnych wyzwań: zostaje jednym z pierwszych dilerów samochodowych w Londynie i sprzedaje drogie francuskie samochody, głównie Peugeoty i Minervy. Lata balonami, jest jednym z fundatorów-założycieli Royal Aero Club i jako drugi w Wielkiej Brytanii otrzymuje licencję pilota. Samolotem braci Wright, pierwszym napędzanym silnikiem spalinowym, odbywa kilkaset powietrznych podróży.

W maju 1904r. Charles Rolls poznaje Henryego Royce, brytyjskiego producenta samochodów i panowie porozumiewają się, że Charles Rolls jako znany już diler samochodowy, będzie sprzedawał samochody Henryego Royce. Samochody, które Rolls sprzedaje, noszą nazwę Rolls-Royce. Tak  rodzi się kultowa  marka luksusowych samochodów.

Przez kilka następnych lat samochody Rolls-Royce sprzedają się znakomicie na całym świecie, a Charles Rolls pobija kolejne rekordy sprzedaży. W 1909r. czuje się wypalony i postanawia zrezygnować z pozycji dyrektora zarządzającego. Chce mieć więcej czasu na latanie samolotami i marzy o pobijaniu innych rekordów.

W 1910r. zostaje Charles Rolls pierwszym lotnikiem, który przeleciał nad kanałem La Manche, z Wielkiej Brytanii do Francji i z powrotem, bez międzylądowania. Czyni to w zasadzie bez żadnych pomocy nawigacyjnych. Niestety miesiąc później ginie w katastrofie lotniczej. Jest rekordzistą do samego końca, gdyż jego tragiczna śmierć również wyznacza  swoisty rekord: zostaje pierwszą ofiarą katastrofy lotniczej w Wielkiej Brytanii.

Źródła i inspiracje:

http://www.ctie.monash.edu.au/hargrave/rolls.html

http://www.famouswelsh.com/business/820-charles-rolls

http://www.rolls-royceandbentley.co.uk/charles-rolls-the-life-of-the-motoring-and-aviation-pioneer.html

http://www.peoplescollection.wales/content/charles-rolls