Bez-nazwy-1

Robert William Thomson siedział obolały na twardej ławce w powozie leniwie wleczonym przez zmęczone konie. Podróż dłużyła mu się niemiłosiernie, a gdy powóz wjechał na wybrukowany kocimi łbami odcinek prowadzący do rogatki Londynu, jego męki jeszcze się nasiliły. Wysiadł na najbliższym przystanku i ledwo żywy dowlókł się do swojego mieszkania. Wiedział już, że musi coś z tym zrobić.

Wniosek patentowy na pierwszą oponę pneumatyczną Thomson zgłosił w 1845r., w wieku 23 lat. Swój wynalazek nazwał „kołem powietrznym”. Przymocował do drewnianej obręczy gumowy wąż płócienny, który został wzmocniony pasem skóry na zewnętrznej powierzchni. Dwa lata później publiczność w londyńskim Regent’s Park mogła wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu: przejażdżce wozem konnym wyposażonym w ciche i tłumiące drgania koła. To był pierwszy publiczny pokaz opon pneumatycznych.

Opona pneumatyczna nie znalazła masowego zastosowania za życia Thomsona: samochód jeszcze wtedy był nieznany, a pierwsze rowery dopiero pojawiały się na drogach. Drugim wynalazcą opony pneumatycznej (tak, tak, było dwóch wynalazców i – początkowo – dwa patenty) został John Boyd Dunlop, którego 10-letni syn otrzymał od lekarza zalecenie jazdy na tricyklu (rower z trzema kołami). Od jeżdżenia tricyklem na twardych kołach i po twardym, kamienistym podłożu, mały uskarżał się na bóle głowy, tak więc ojciec wymyślił, że dorobi do tricykla pneumatyczne koła gumowe. Ból głowy chłopca minął, a ojcu przyszła do głowy myśl by – jakbyśmy dzisiaj powiedzieli – skomercjalizować swój pomysł. W 1888r opatentował oponę pneumatyczną i otworzył małą fabrykę produkcji pneumatycznych opon rowerowych. Rower na jego pneumatycznych oponach stał się sensacją, gdy jeżdżący na nim cyklista Wilie Hume, wygrał wszystkie wyścigi, w których startował.

Patent Dunlopa został po kilku latach zakwestionowany, gdy okazało się, że Thomson pierwszy wynalazł oponę pneumatyczną. Ale nie przeszkodziło to Dunlopowi stać się jednym z największych producentów opon. W niedługim czasie fabryka Dunlopa otworzyła swoje filie w USA, Australii i w innych krajach Europy, a od pierwszych lat XX wieku rozpoczęła również produkcję opon samochodowych. Kto dzisiaj nie słyszał o oponach Dunlop?

Źródła i inspiracje:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_William_Thomson

http://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofScotland/Robert-William-Thomson/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dunlop_Tyres

Zdjęcie: wikipedia