Bez-nazwy-1

16 września 1889 roku Rachela Jellinek rodzi w Wiedniu dziewczynkę. Emil Jellinek, szaleje ze szczęścia: ma już dwóch synów i jego marzenie o córce właśnie staje się rzeczywistością. Szczęśliwi rodzice wybierają dla swojej córeczki hiszpańskie imię żeńskie oznaczające „łaskę”. Dziewczynka dostaje na imię Mercedes.

Emil Jellinek, entuzjasta samochodów, został sprzedawcą samochodów różnych marek, a swoje przedsiębiorstwo nazwał imieniem córki. Marzył o wygrywaniu wyścigów i, aby swoje marzenie urzeczywistnić, zlecił firmie Gottlieba Daimlera wyprodukowanie rewolucyjnego samochodu wyścigowego. Samochód został wykonany według specyfikacji dostarczonej przez Jellinka, a jego konstruktorem był Wilhelm Maybach. Nazwano go Mercedes.

W 1901r. Emil Jellinek siedząc za kierownicą Mercedesa z łatwością wygrał międzynarodowy wyścig samochodowy w Nicei.

Mercedes Jellinek przez całe swoje życie była związana z Wiedniem i nie odziedziczyła po ojcu zamiłowania do motoryzacji. Umarła na gruźlicę w wieku 39 lat. Jednak jej imię przetrwało w nazwie marki wyjątkowych samochodów i ma się świetnie: dzisiaj wg raportu  Forbesa znak handlowy Mercedes-Benz warty jest ponad 22 mld dolarów.

Źródła i inspiracje:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Merc%C3%A9d%C3%A8s_Jellinek

https://en.wikipedia.org/wiki/Emil_Jellinek